Nagroda publiczności
FF SZCZECIN
2020
Best cinemathography
TOSIEK!
2022
Dzień dobry,
Nazywam się Dominik Czech, jestem autorem zdjęć i reżyserem filmów niezależnych, dokumentów, reklam telewizyjnych, teledysków oraz niezliczonej ilości treści video. Jestem absolwentem Lubuskiej Szkoły Telewizji i Filmu w Zielonej Górze, laureatem wielu konkursów filmowych i zdobywcą nagród indywidualnych oraz wyróżnień.
Dzisiaj przychodzę do Was z prośbą i zarazem ofertą współpracy.
Podjęliśmy się z moim zespołem stworzenia nowego obrazu fabularnego, dramatu średniometrażowego, zwracającego uwagę na temat wykluczenia oraz resocjalizacji więźniów.
Celem naszego projektu jest ukazanie, na przykładzie głównego bohatera, psychospołecznych problemów osób karanych, które mierzą się z trudną drogą do resocjalizacji.
O FILMIE
Głównego bohatera poznajemy w momencie, w którym wychodzi z więzienia po odbyciu 5 letniego wyroku za pobicie oraz wynikające z tego nieumyślne spowodowanie śmierci. W momencie wyjścia z więzienia nie ma on żadnego planu na swoje życie. Obecnie ma 25 lat i w zamknięciu spędził większość okresu swojej wczesnej dorosłości. Nie do końca więc wie jak to jest “być dorosłym” poza murami więzienia. W domu czeka na niego uzależniona od alkoholu matka oraz widmo eksmisji za nieopłacone przez matkę rachunki za czynsz.
Trudna sytuacja, którą zastaje bohater zmusza go do uporania się różnego rodzaju instytucjami i podjęcia starań znalezienia pracy. Śledzimy jego drogę poprzez wizyty w urzędzie pracy, uczestnictwo w programach resocjalizacyjnych dla osób karanych i nieudane próby znalezienia zatrudnienia.
W końcu jednak bohaterowi udaje się znaleźć pracę i wydaje się, że zaczyna stawać na nogi rozwiązując trudną sytuację. Okazuje się jednak, że zostaje oszukany przez jednego z pracodawców i wtedy pojawia się przed nim dylemat - czy wrócić do znanych sobie sposobów rozwiązywania konfliktów?
Jak poradzić sobie z niesprawiedliwością i skrajnie niewspierającym otoczeniem?
JAKUB ŁYSAKOWSKI - kulturoznawca, krytyk filmowy
Z wielkim zainteresowaniem i nadzieją przeczytałem scenariusz "Wojtusia". Rzadko w naszej kinematografii gości temat tak silnie osadzony w relacjach społecznych, śledzący z dokumentalną wrażliwością i dociekliwością poczynania tytułowego bohatera, byłego więźnia. Temat, klimat i emocje jakie niesie ze sobą tekst, przypomina najlepsze dokonania europejskie i światowe, na przykład społeczne, wyrosłe z dokumentu kino Erica Zonki.
Kibicuję temu projektowi, bo jest wart naszej uwagi, porusza aktualne, istotne problemy w sposób dawno u nas nie oglądany.
DLACZEGO ROBIMY TEN FILM?
Zmiana społeczna może być zapoczątkowana różnymi czynnikami. Wierzę, że kino może być pierwszym krokiem w dążeniu do niej. W związku z tym chcę nawiązać współpracę z Wami, tymi którzy cenią sobie zaangażowanie społeczne i wspierają inicjatywy oddolne, aby zrealizować nasz film. Zwracam się do Twojej firmy ponieważ wierzę, że chciałbyś wziąć udział w niezwykle ważnym, niekomercyjnym projekcie dotyczącym tematyki resocjalizacji osób skazanych w okresie wczesnej dorosłości.
JAKI MAMY PLAN?
Założeniem twórców jest stworzenie niezależnego, średniometrażowego filmu (ok. 40 min), który zostanie zgłoszony na ogólnopolskie oraz międzynarodowego festiwale filmowe. Główną platformą dystrybucji naszego filmu chcielibyśmy uczynić międzynarodowe ARTE, ponieważ wierzymy, że dzięki temu film trafi do jak największej liczby odbiorców, również zagranicznych. Obecnie zakończyliśmy etap zdjęciowy. Kolejne kroki to montaż filmu, koloryzacja, udźwiękowienie, kompozycja muzyczna, tłumaczenia oraz wiele innych niezbędnych, często nieznanych dla widza procesów, jak np. przygotowanie postsynchronów, czyli podłożenia dialogów w studiu. Są to niezwykle skomplikowane procesy wymagające doświadczenia wielu ludzi. Pokaz przedpremierowy planujemy w grudniu 2023 r. w Starej Rzeźni w Szczecinie - w sali kinowej udostępnionej dzięki uprzejmości firmy CSL.
Zależy nam na jak najlepszej realizacji naszego pomysłu jednak, aby się to udało potrzebujemy wsparcia lokalnego biznesu - produkcja filmu fabularnego to przedsięwzięcie z wieloma wierszami w Excelu, dlatego zwracamy się do Was, z prośbą o wsparcie! W ramach niego będziemy wspominać o Twojej firmie w postaci materiałów promocyjnych oraz przy wielu innych okazjach. Logo Waszej firmy pojawi się oczywiście na planszy początkowej i/lub w napisach końcowych. W planach mamy szeroko zakrojoną kampanię prasową, podczas której również będziemy powoływać się na wspierające nas firmy. Zobacz, jak zrobiliśmy to w poprzednim filmie pt. "Nikt": LINK
Aby osiągnąć jak najlepszy efekt artystyczny, niezbędne jest wsparcie finansowe. Cel finansowy jaki musimy osiągnąć, żeby zakończyć proces produkcji filmu to 86 000 zł (część wsparta zostanie z funduszy filmowych). W tej cenie zawarte jest wynagrodzenie dla aktorów, osób technicznych oraz opłaty za sprzęt, montaż, prawa autorskie do muzyki, udźwiękowienie, koloryzacja, tłumaczenia.
DLACZEGO WARTO DOŁĄCZYĆ?
Jeśli porusza się temat resocjalizacji młodych osób i zależy Ci na uwrażliwieniu szerszego grona odbiorców na problemy psychospołeczne tej grupy oraz jeśli zależy Ci na budowaniu rzeczywistości opartej na większej otwartości, świadomości i tolerancji, możesz wesprzeć nasz projekt i pomóc nam w próbie poruszenia tego często pomijanego, trudnego tematu.
Z wyrazami szacunku
Dominik Czech
CHCESZ NAS WESPRZEĆ?
Skontaktuj się z nami:
telefonicznie
+48 608 219 772
Zadzwoń i umów się na spotkanie.
Możemy przedyskutować warunki umowy telefonicznie, umówić się na spotkanie lub meeteng za pośrednictwem komunikatora.
mailowo
Napisz do nas, a na pewno szybko odpowiemy, wyszczególnimy warunki umowy, doślemy wymagane dokumenty lub umowy.
KORZYŚCI
BEZPOŚREDNIE LINKI W POSTACH
Pierwszą wartością jest niewątpliwie udział we wszelkich postach social media na przestrzeni całej produkcji filmu poprzez premiery, po drogę festiwalową, czyli ponad rok promocji i wspominania Waszej marki jako mecenasa sztuki. Główne posty umieszczane na social mediach to między innymi fotografie z planu, informacje o filmie, postępach pracy, ale również treści wideo w postaci making ofów oraz transmisji na żywo z planu filmowego, które chcemy podczas tej produkcji szeroko rozwinąć. Treścią, która zawsze będzie towarzyszyć wszelkim postom, będzie stopka - link z bezpośrednim łączem do Waszej domeny, social media z adnotacją, że film powstaje dzięki naszej współpracy. Wcześniejszym moim filmie "Nikt" uruchomiliśmy 69 postów, co wygenerowało ponad 78 000 wyświetleń, a był to krótki metraż, jego przestrzeń ograniczała się głównie do Szczecina. Teraz działamy i promujemy film w całym kraju.
Jeden z postów oficjalnej strony filmu NIKT
LOGOTYPY
Kolejną wartością są logotypy, które będą uczestniczyć na każdym etapie filmu: na stronach internetowych, social mediach, plakatach, ale również na pierwszych planszach gotowego filmu, co jest chyba najbardziej prestiżowe. I tutaj warto wspomnieć, że film już zostaje na wieki - jego byt jest ponadczasowy!
Tło strony filmu NIKT z logotypami darczyńców
POKAZ PRZEDPREMIEROWY
Pozostaje tylko jeszcze pokaz przedpremierowy, na którym zapraszamy delegacje darczyńców oraz wszystkich twórców filmu. To miejsce gdzie oprócz samej projekcji filmu przeznaczamy czas na opowieść o tym jak powstał oraz na pogadankę z odtwórcami głównych ról, reżyserem oraz scenarzystką. Już wiemy, że pokaz odbędzie się w końcówce grudnia 2023 lub początku stycznia 2024 w Starej Rzeźni w Szczecinie!
Uroczysta Gala Przedpremierowa filmu NIKT
OBSADA / TWÓRCY
oraz:
Joanna Matuszak
Maciej Litkowski
Grażyna Nieciecka-Puchalik
Taiga Dąbrowska
Grażyna Madej
Adam Zych
Maciej Sikorski
Sylwia Witkowska
Maja Bartlewska
Maria Dąbrowska
POPRZEDNI FILM AUTORA
Bezpośredni link: https://vimeo.com/472254452
NOBODY / NIKT (2019) - Film directed by Dominik Czech
WIESŁAW KOT - krytyk filmowy
"Nikt" w reżyserii Dominika Czecha to przejmujące studium osamotnienia mężczyzny, którego wirówka życia odsiała na margines. Jest nieistotny, zbędny. Nie żeby komuś zawadzał, nie - stał się po prostu przezroczysty.
Lech Dyblik okazuje aktorstwo skupione, ściszone, rozgrywane w półgestach, w półtonach, w półsłowach. To, co najważniejsze obraca w milczenie.
Autor okazuje swemu bohaterowi wnikliwość, zrozumienie i czułość jednocześnie. Poddaje go oględzinom nieledwie chirurgicznym, ale jednocześnie jego portret komponuje z pasją artysty.